Suriyeli İlim Adamlarından Birbirleriyle Savaşan Muhaliflerle Görüşmenin Ardından Açıklama

Suriyeli İlim Adamlarından Birbirleriyle Savaşan Muhaliflerle Görüşmenin Ardından Açıklama
Şubat 23 12:30 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye’nin tanınmış ilim adamları Abdurrezzak El Mehdi, Dr. Abdullah Muheysini, Muslih Ulyani ve Ebu Muhammed Sadık, iç savaşa devam eden Heyet Tahrir Eş Şam ve Nureddin Zengi Gruplarıyla görüştü.

Asya’nın Sesi Haber Merkezi, Muhalifler arası iç savaşta yaşananlara ilişkin haberleri boykot etmeye kararlı biçimde devam ederken savaşın sonlanması için yapılan açıklamaları ise okurlarıyla paylaşıyor.

Abdurrezzak El Mehdi, Dr. Abdullah Muheysini, Muslih Ulyani ve Ebu Muhammed Sadık, taraflarla görüştükten sonra ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şunlar söylendi:

Grupları Ziyaretin İlk Turu Sonrası Alimlerin Şer’î Duruşu

Hamd Allah’a, salat ve selam seçilmiş Peygamber’e olsun. Bundan sonra:

Faziletli şeyhler ile beraber savaşan taraflar Heyet Tahrir Şam ve Zenki arasındaki ziyaret turumuzda (grupların) en üst düzey liderleriyle ve şer’îleriyle oturduktan, hapishanelerindeki esirleri dinledikten ve Heyet’teki kardeşlerimizin Zenki ile savaşmaktaki delillerini dinledikten sonra mevcut savaşla ilgili sözlerimizi şöyle özetleriz;

Birincisi:
Tarafların sözleri birbiriyle tamamen çelişmektedir. Her biri sadece kendisinin haklı olduğunu iddia etmektedir.

İkincisi:
İki grubun da esirlerinin sözleri tarafların sözlerini desteklemektedir. Heyet’in esirleri “Rejim ile savaşmak için Zenki aracılığıyla geldik. Muhaliflerin bölgesine varınca Heyet ile savaşmaya hazırlanmamız istendi” derken; Zenki’nin esirleri ise “Afrin’de kalmak istemediğimiz için ayrılarak kendi başımıza gelip Zenki’nin saflarına katıldık. Kaçırma ve benzeri fiilerin hiçbirinden Zenki komutanlarının haberi yoktu” demektedir.

Üçüncüsü;
Heyet Tahrir Şam’ın Nureddin Zenki Hareketi’ne hüccet ve delillerle yönelttiği tüm ithamları Zenki liderlerinin sözleri yine hüccet ve delillerle red etmekte ve şartsız şekilde şer’î mahkemeyi kabul etmektedirler.

Bahsi geçen meseleleri zikrettikten sonra Allah’tan yardım dileyerek diyoruz ki:

–Heyet Tahrir Şam’ın Nureddin Zenki Hareketi’ne nispet ettiği davalar eğer doğru ise kişiler bazında ya da gruplar bazında aralarında hüküm verecek mahkemeyi kabul etmeleri vaciptir.

–Bize göre Heyet’in şer’î mahkemeyi kabul etmeme mazeretleri şer’i bir gerekçe değildir.

–Heyet’in Zenki Hareketi ile savaşmak için zikrettiği sebeplerle kan akıtmak doğru değildir.

–Kimin savaşa ilk başladığını ise tarafların iddialarıyla belirlemek mümkün değildir. Buna hüküm verecek bir mahkeme şarttır.

–Bu davaların hükümlerini açıklayacak şer’î mahkemeyi kabul etmesi Heyet Tahrir Şam üzerine vaciptir. Özellikle de Zenki Hareketi bundan (mahkemeden) en ufak bir şekilde kaçınmazken…

–Müslümanların kanlarını ve cihadlarından geriye kalanları korumaları için bu savaşı durdurmaları sahayı önemseyen her akıl sahibine vaciptir.

Son olarak:
Kardeşlerimiz! Kanların aktığı bu savaşın kaybedeni Ehli Sünnet’tir. Bu yüzden tüm tarafları acilen savaşı durdurmaya çağırıyoruz. İslam Ğuta’sında yaşananlara karşı hazırlanın.

Aynı şekilde bunun için gayret etmeyi de kendi üzerimize vacip görüyoruz. Kanların korunduğu her türlü yolda ilerlemeye hazırız.

En iyisini Allah bilir.

Allah’ın selamı Peygamberimiz Muhammed’e olsun.

___________________

İlgili Haber:

Makdisi, Muhalifler Arası Savaşı Değerlendirdi

Dr. Zevahiri Suriye’ye Seslendi: ‘Ey Şam’daki Kardeşlerimiz Aranızı Sulh Ediniz’ -Tam Metin-

“Sana Nasihat Edeceğim, Dünya Ve Ahireti Kaybetmeden Dinle”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: