Suriyeli Muhaliflerden Türk Hükumetine ‘Sorumluluğunu Üstlen’ Çağrısı

Suriyeli Muhaliflerden Türk Hükumetine ‘Sorumluluğunu Üstlen’ Çağrısı
Şubat 11 11:33 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İdlib Siyasi Komisyonu, yayınladığı resmi bir bildiriyle Türk Hükumetine seslendi. Özgür Suriye Ordusu ÖSO bağlantılı Siyasi Komisyon, Türkiye’den garantör ülke olarak Soçi anlaşmasından doğan sorumluluklarını üstlenmesini ve bölgeye yönelik saldırıları engellemesini istedi.

“Mücrim Rejim ve bağlantılı militanlar, anlaşmanın altını oymak ve İdlib ve Hama kırsalındaki provokasyonlarıyla Soçi’yi başarısız hale getirmek istiyorlar.”

Açıklamada ayrıca son süreçte düzenlenen saldırılarda gerginliği azaltma bölgeleri boyunca 30 kilometreli alanın vurulduğu ve çok sayıdaki katliamda en az 50 sivilin öldürüldüğü kaydedildi.

İdlib Siyasi Komisyonuna göre Şii militanların sivillere yönelik bu son saldırılarında 200 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Türkiye’nin Soçi mutabakatındaki partnerleriyle beraber çalışarak Esed Rejimince düzenlenen saldırıları durdurması ve uluslararası toplumun da Rejim’i yarım milyonluk İdlib halkını göçe zorlamaktan alıkoyması çağrısında bulunuldu.

Asya’nın Sesi Haber Merkezi, Esed Rejiminin İdlib ve Hama’ya yönelik saldırılarını Rusya ve İran desteğiyle sürdürdüğüne dikkat çekiyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: