Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’deki Tehlikeli Rekabeti

Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’deki Tehlikeli Rekabeti
Mayıs 31 17:07 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri BAE’nin Yemen’deki farklı hırsları, ittifaklarını giderek daha fazla tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda zaten savaştan zarar gören ülke istikrarını bozuyor.

Suudi Arabistan, 2015 yılının Mart ayında Yemen’de Arap ve Afrika devletlerinden oluşan bir koalisyonun desteğiyle, Husi isyancılar tarafından kaçmak zorunda kalan Cumhurbaşkanı Abdrabbuh Mansur Hadi’yi desteklediğini iddia ederek bir bombalama kampanyası başlattı.

BAE, Suudi Arabistan’la Hadi’ye askeri destek sağlayan ve hükumet yanlısı milisleri destekleyen en büyük ikinci koalisyon ortağı.

Suudi Arabistan, Yemen’in tek lideri olarak Hadi’i destekliyor, BAE ise bağımsız bir Güney Yemen devleti isteyen Güney Geçiş Konseyi’ni (GGK) destekliyor. Her iki taraf da 2014 yılının sonlarından itibaren Yemen için planlarını tehdit eden Husi isyanı nedeniyle işbirliği yapıyor.

Riyad, Yemen’deki koalisyonun eylemlerine yönelik en fazla eleştiriyi alan ülke oldu ve bu da BM’nin “dünyanın en kötü insani krizi” olarak adlandırdığı duruma katkıda bulundu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: