Suudi Büyükelçilikten ‘Akılları Hafife Alan’ Açıklama

Suudi Büyükelçilikten ‘Akılları Hafife Alan’ Açıklama
Mart 07 23:17 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Mısır’a düzenlediği resmi ziyarette Türkiye-İran ve Katar destekli grupların şer üçgenini oluşturduğunu söylemişti.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği konuya ilişkin bir açıklama yayınladı.

Suudi Veliaht Prens, söz konusu ülkelerin Arapların güvenliğine tehdit olabilecek politikalar izlediğini belirterek İran’ı da mezhepçilik politikalarını yaymakla suçlamıştı.

Arap CBC kanalına konuşan Prens Selman bin Muhammed’in basınla yaptığı görüşmelere katılan bir gazeteci, Prens Muhammed’in Katar ile yaşanan krizin büyütülecek bir mesele olmadığını ve bir bakanın bir günde çözebileceği bir sorun olarak gördüğünü aktardı.

CBC kanalına konuşan gazeteci, Selman bin Muhammed’in ayrıca, ‘Erdoğan’ın yönettiği Osmanlılar, Müslüman Kardeşleri de kullanarak halifeliği yeniden getirmek istiyor. İran ideolojik devrimini yaymak istiyor’ dediğini aktardı.

Veliaht Prens Muhammed’in Irak ve Mısır’ın Sina bölgesindeki grupları da sayarak Türkiye ve İran ile birlikte ‘şeytan üçgeni’ suçlamasında bulunduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği konuya ilişkin resmi bir açıklama yayınladı. Prens Muhammed Bin Selman’ın sözlerinin inkar edilmediği açıklamada Prensin ‘Türkiye’yi kast etmediği’ ifade edildi.

Büyükelçiliğin açıklaması, ‘akılları hafife alan’ içeriğe sahip olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Diplomatik doyuruculuktan yoksun açıklamada şeytan üçgeniyle Müslüman Kardeşler ve diğer grupların kastedildiği savunuldu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: