Suudi Prens İngiltere’de: “Gelin İslam’ı Birlikte Modernize Edelim”

Suudi Prens İngiltere’de: “Gelin İslam’ı Birlikte Modernize Edelim”
Mart 07 12:52 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman Bin Muhammed, Kraliçe Elizabeth ve Başbakan Theresa May ile resmi ziyaret çerçevesinde bir araya gelmek üzere İngiltere’ye gitti.

Kraliçe Elizabeth ile öğle yemeğinde görüşecek olan Prens Muhammed Bin Selman, iki ülke arasındaki savunma ilişkilerinin geliştirilmesi gündemiyle Londra’da.

Başbakan May ile de görüşecek olan Veliaht Prens, Avrupa Birliğinden ayrılma kararı alan İngiltere’nin güvenilir bir ortağı olma seçeneklerini ele aacak.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, havalimanında İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson tarafından karşılandı.

‘Yeni bir Suudi Arabistan kurduğu’ ifade edilen Muhammed Bin Selman, Haziran ayında ‘Veliaht Prens’ olarak atanmasının ardından ülkede köklü değişikliklerin startını vermişti.

İngiltere ziyareti öncesinde The Telegraph Gazetesine mülakat veren Suudi Prens şunları söyledi: “Suudi Arabistan ile İngiltere arasındaki dostluk ilişkileri tarihidir ve Krallığın kuruluşuna kadar uzanır.”

Suudi Ailesi, İngiltere’nin Osmanlı Hilafetine karşı kışkırttığı önde gelen unsurlardan biri olarak kayıtlı. İngilizler Osmanlı Devletinin yıkılması için ‘Necdi Fikirlerin’ yayılmasını sağlayarak Osmanlı Devletine ‘bidatçi, hurafeci’ adıyla saldırıların önünü açmakla suçlanıyor.

Veliaht Prens, İngiliz Gazeteye ayrıca şunları söyledi: “Eğer Suudi Arabistan’la güçlü bağlar kurarsanız İngiliz ve Suudi halkları, dünyanın geri kalanıyla birlikte daha güvenli olacaktır.”

Suudi Prens ayrıca ‘aşırıların’ ve ‘teröristlerin’ kendi ajandaları doğrultusunda çalıştıklarını belirterek İngiltere’ye seslendi: “İslamı modernize etmek için birlikte çalışmamız gerekiyor.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: