Suudi Prens: İsraillilerin Kendi Topraklarında Yaşama Hakkı Var

Suudi Prens: İsraillilerin Kendi Topraklarında Yaşama Hakkı Var
Nisan 03 10:04 2018

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İsraillilerin kendi topraklarında yaşama hakkı olduğunu söyledi. Selman’ın açıklamaları, son dönemdeki Tel Aviv-Riyad yakınlaşmasının yeni bir işareti olarak görülüyor.

Amerikan dergisi The Atlantic’in genel yayın yönetmeni Jeffrey Goldberg’e röportaj veren Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman, İsrail’in kendi topraklarına sahip olma hakkı bulunduğunu söyleyen ilk üst düzey Suudi yetkili oldu.

Suudi Arabistan’ın fiili lideri olarak kabul edilen Prens Selman, Goldberg’e şu yanıtı verdi:

“Ben hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin kendi topraklarına sahip olma hakkı olduğuna inanıyorum. Ama herkes için istikrarı güvence altına alacak ve ilişkileri normalleştirecek bir barış anlaşmasına sahip olma zorunluluğumuz var.”

Üç haftalık ABD turunu sürdüren Selman, “Filistin halkının hakları ve Kudüs’teki kutsal caminin akıbeti konusunda dini kaygılarımız var. Duruşumuz bu. Diğer haklara karşı bir itirazımız yok” diye ekledi.

Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud’un 32 yaşındaki oğlu Selman, “İsrail’le paylaştığımız birçok çıkar var. Ve barış olursa, İsrail ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında da çok fazla çıkar olacaktır” dedi.

_________

İlgili Haber;

‘Vehhabiliği Müttefiklerimiz İstediği İçin Yaydık’

‘Harekate Geçmeseydik Yemen El Kaide’nin Olabilirdi’

Prens’den, ABD’li Din Adamlarına Hoşgörü Teşviği

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: