Tacik Aktivistleri Sınır Dışı Etmeye Hazırlanan Türkiye’ye ‘İşkence’ Uyarısı

Tacik Aktivistleri Sınır Dışı Etmeye Hazırlanan Türkiye’ye ‘İşkence’ Uyarısı
Nisan 13 20:51 2018

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) bugün yayınladığı raporda, İki Tacik aktivistin Türkiye’den sınır dışı edilmesi durumunda işkence ve kötü muameleye maruz kalma riskinin çok yüksek olduğu bildirildi.

Raporda, dört yıldır Türkiye’de yaşayan ve geçtiğimiz ay tutuklanan iki Tacik aktivistin Tacikistan’a gönderilme durumlarında işkence ve kötü muameleyle karşılaşabilecekleri belirtilerek, bu sebeple Türkiye’nin iki Tacikistan vatandaşını sınır dışı etmemesi çağrısı yapıldı.

Tacikistan’da siyasi muhalefet hareketlerinden Group 24’ün tanınmış üyeleri Suhrob Zafar ve Nasimjon Sharipov, Tacikistan’ın isteği üzerine 19 Mart’ta göz altına alındı. Tacikistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Umarjon Emomali Türkiye’ye, Tacik aktivistleri iade edin çağrısı yaptı.

Bunun üzerine Norveç Helsinki Komitesi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, Tacikistan’da siyasi tutukluların işkenceye maruz kaldıklarını belgeleyerek Tacik aktivistlerin serbest bırakılması gerektiği ve sınır dışı edilmemeleri vurgusu yaptı.

Raporda ayrıca Tacikistan’da son yıllarda insan hakları savunucularının ve muhalefet grupların engellendiği ve cezaevine gönderildikleri belirtildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: