Tahriki Taliban, Cihat Yanlılarının Hapsedildiği Askeri Üssü Vurdu

Tahriki Taliban, Cihat Yanlılarının Hapsedildiği Askeri Üssü Vurdu
Mart 07 14:12 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Tahriki Taliban Pakistan Grubu, Kuetta kentinde bulunan askeri üsse canlı bomba eylemi düzenledi. Cundullah adındaki cihat yanlısı tarafından gerçekleştirilen saldırıda onlarca askerin öldüğü ve yaralandığı kaydedildi.

Saldırı, Pakistan Ordusunun yeni JF 17 savaş uçakları için düzenlediği kutlama gösterileri sırasında gerçekleştirildi. Kutlamalarda Hava Kuvvetleri Komutanı Suheyl Aman da vardı.

Suheyl Aman, Afganistan’daki ABD ve NATO kuvvetlerine karşı savaşmak için Veziristan’da konuşlanan cihat yanlılarına karşı düzenlenen ‘Mir Ali Savaşı’nda da bulunmuştu.

Londra King’s Koleji mezunu Suheyl Aman, cihat yanlılarına karşı sert tutumuyla tanınıyor.

Tahriki Taliban Pakistan Grubu tarafından hedef alınan Kuetta Askeri Üssü, aynı zamanda cihat yanlıların tutulduğu yer altı hapishanelerine de ev sahipliği yapıyor.

Devasa bir alana sahip askeri üssün gizli bir bölümündeki istihbarata ait hapishane hücrelerinde çok sayıda cihat yanlısı savaşçı ve ‘şüpheli’ kayıt-dışı olarak tutuluyor.

İşkence ve insanlık-dışı muamelenin sorgulanmadan devam ettiği hapishane hücreleri, yetersiz beslenme koşulları ve sağlıksız ortamıyla biliniyor.

Tahriki Taliban Pakistan Grubu Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada ‘Veziristan ve Svat’ı bombalamak için uçakların kalktığı askeri üssün hedef alınmaya devam edileceği’ vurgulandı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: