Taliban, ABD Kuvvetlerine Karşı Bir Fetih Daha Elde Etti

Taliban, ABD Kuvvetlerine Karşı Bir Fetih Daha Elde Etti
Mayıs 16 10:14 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, Ferah Vilayetinin başkenti Ferah kentindeki hükumet binalarını, polis ve istihbarat kurumu yerleşkelerini ve şehir meydanını ele geçirerek kentte kontrol sağladı.

Amerika Birleşik Devletleri ABD öncülüğündeki Koalisyon güçlerinin hava ve kara desteğiyle Ferah’ı kaybetmemeye çalışan Afgan Milli Ordusu, Taliban’a karşı direniş gösteremedi.

İslam Emirliği Taliban Hareketinin Ferah’ı ele geçirmesi, ABD’ye karşı elde ettiği yeni bir zafer olarak kaydedildi.

Taliban’ın Afgan Milli Ordusundan elde ettiği ganimetler arasında çok sayıda Amerika yapımı araç ve ekipman da bulunuyor.

İsrail merkezli Demokrasiyi Savunma Kurumu tarafından finanse edilen CIA bağlantılı bir haber-analiz sitesi, ABD’li Yetkililerin gelişmeler hakkında gerçeği yansıtmayan açıklamalarda bulunduğunu yazdı.

NATO’nun Afganistan Komutanlığı olan Kararlılık Destek Misyonu, ‘Afgan Milli Ordusunun Ferah’ta kontrolü elinde tuttuğunu’ savundu.

CIA bağlantılı haber sitesi ise NATO açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ve bölgeden aktarılan görüntülerin de Ferah’ın Taliban kontrolüne geçtiğini ispatladığını kaydetti.

Afganistan’dan yerel haberler yapan bir sosyal medya hesabı, İslam Emirliği Taliban Hareketinin bir konteyner dolusu silah ve mühimmata el koyduğunu gösteren video yayınladı.

Afganistan İslam Emirliği Resmi Sözcüsü Zebihullah Mücahid de gelişmeye ilişkin bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Mücahitler, Ferah kentinin içindeler, düşmanların propagandalarını dinlemeyin; Mücahitler temizlik operasyonlarını icra ediyor.

Teslim olan ve savaşı durduran herkes bağışlanacak; Kabil Yönetiminin çalışanlarına canlarını kurtarma fırsatı verilmiştir.”

Zebihullah Mücahid, Çarşamba günü ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada cihat yanlısı savaşçıların Ferah’tan çekildiğini açıkladı. Taliban, büyük kentleri ele geçirdikten sonra ABD hedeflerinin sivillere yönelik saldırılarının artmasından kaçınarak geri çekiliyor.

Dr. Eymen Zevahiri, benzer yöntemi Suriyeli cihat yanlılarına da tavsiye etmiş fakat karşılık görememişti.

_______________

İlgili Haber:

CIA Bağlantılı Site Pentagon’un Taliban Açıklamasını Yalanladı

ABD’li General: “Taliban Mürted, Asıl Biz Mücahidiz”

“ABD, Taliban Karşısında Kendisini Daha Fazla Küçük Düşürmemeli”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: