Taliban: Eşref Gani Döneminde İslam Düşmanlığı Arttı

Taliban: Eşref Gani Döneminde İslam Düşmanlığı Arttı
Nisan 08 12:33 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslma Emirliği Taliban Hareketi yeni açıklama yayınladı; açıklamada Afgan hükumetinin son yıllarda İslami kesimlere karşı şiddetini artırdığına vurgu yapıldı.

İslam Emirliği Taliban Hareketinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kunduz vilayetindeki, Hafızların mezuniyet töreninde, öğrencilere ve ilim adamlarına yönelik saldırılar Kabil rejiminin Müslüman kesime karşı düşmanlığının açık kanıtlarıdır.

Kabil rejimi ülkenin farklı illerinde birçok okul ve camiyi tahrip etti, din bilginleri ve öğrencileri şehit etti, gözaltına aldı ve çeşitli şekillerde tehdit etti.

Afganistan’daki Amerikan işgalinin başlangıcında, medrese, camiler, din adamları, öğrenciler ve hatta din eğitiminin takipçilerinden, binlerce akademisyen ve öğrencinin şehit düştüğü, işkence gördüğü, gözaltına alındığı ve sadece eğitim ve öğrenim için tehdit edildiği olaylar da arttı.

Eşref Gani’nin Cumhurbaşkanı olmasından sonra, özellikle medrese ve din bilginlerine din adamlarına yönelik  saldırıların sayısı artmıştır. En son örneği, Kunduz ilindeki Dasht-e-Archi ilçesinin Haşimiye Medresesi’nde yaşanan ve katliamla sonuçlanan trajik olaydır.

Askeri saldırılara ek olarak, propaganda çabaları da Eşref Gani’nin gelişiyle birlikte arttı.

Eşref Gani’nin Ulusal Güvenlik danışmanı Hindistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada,  medreseleri terörizm yuvaları olarak adlandırdı ve onları ortadan kaldırma konusunda uluslararası yardım istedi. Gani ve Atmar, din adamları, seminerler ve İslam kültürüne karşı çalışan belirli gazeteleri ve web sitelerini finanse etmeye başladılar.

Dini değerleri ve din adamlarını alay konusu etmek ve sayılarını azaltmak için, bazı yüksek profilli gazeteciler ve yazarlar kiraladılar.

Yüzlerce bilim insanının, öğrencinin, hafızın ve Müslümanların öldürülmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan Dasht-e-Archi trajedisi, işgalciler ve iç paralı askerlerin gerçek yüzünü ortaya çıkardı.

Akademisyenler, öğrenciler, medreseler ve camilere saldırdılar, ama sadece terörle mücadele ediyorlar; düşman, dini alanlara ve kutsal alanlara karşı düşmanlığını sürekli olarak kanıtladı.

Afgan milleti, din adamlarının, okulların ve camilerin yok edilmesine izin vermeyecek ve dini merasimlerini koruyacaktır.

İslam Emirliği yerli ve yabancı düşmanların kötü planlarını ortadan kaldıracaktır. milletin bağımsızlığı ve İslami bir sistem kurulması için çalışacaktır.”

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: