Taliban, İngiliz Askerlerini Vurdu

Taliban, İngiliz Askerlerini Vurdu
Haziran 04 14:34 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, başkent Kabil’deki Deh Sabz ilçesinde İngiliz askerlerini hedef alan bir saldırı düzenledi.

Deh Sabz ilçesinde yer alan Palegun bölgesinde daha önceden tuzaklanan mayınların patlatılmasıyla İngiliz komutan ve askerleri taşıyan araç tahrip edildi.

Saldırıda bir İngiliz komutan bir kadın subay ve iki İngiliz askeri öldü.

İslam Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid, İngiliz askerlerine yönelik saldırıyı ve zayiatı duyurdu. Mücahid, imha edilen araca ait parçaları gösteren bir de video paylaştı:

 

Afganistan İçişleri Bakanlığı: Her Gün 50 Kayıp Veriyoruz, Taliban Her Yerde

Afganistan İçişleri Bakanlığı, İslam Emirliği Taliban Hareketinin ülkenin her tarafında varlık gösterdiğini ve Afgan polis teşkilatı içindeki zayiatın giderek daha çok arttığını doğruladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcülüğünce yapılan açıklama Afganistan’daki ABD Kuvvetleri Komutanı General John Nicholson’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Afganistan merkezli bir yayın kuruluşu, İçişleri Bakanlığı Sözcülüğünün ‘Taliban’ın ülkenin tamamında farklı cephelerde askeri saldırılar başlattığı’ yönündeki sözlerini aktardı.

Bakanlık ayrıca güvenlik güçlerinin en az 14 vilayette Taliban saldırılarına karşı koymaya çalıştığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Sözcüsü Necib Danış: “Bu yıl, düşmanın faaliyetleri geçen yıla oranla arttı. Ayrıca bu yılki bizim operasyonlarımızın sayısı da gösteriyor ki zayiatımız da artmış durumda.”

Afganistan merkezli yayın kuruluşu İçişleri Bakanlığı kaynaklarından ortalama her gün 50 güvenlik mensubunun öldüğü yada yaralandığı bilgisini aktardı.

Demokrasiyi Savunma Kurumu tarafından desteklenen CIA bağlantılı bir haber-analiz sitesi, İslam Emirliği Taliban Hareketinin ülkenin yüzde 60’ını kontrol ettiğini rapor ediyor.

ABD öncülüğündeki NATO birliklerinin 2001 yılında Afganistan’ı işgal etmesiyle yönetimden alaşağı edilen Taliban Hareketi 17 yıllık direnişin ardından idareyi yeniden ele almaya hazırlanıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: