‘Taliban, IŞİD Üyelerini Afganistan’a Taşıyan İsrail Askerlerini Vurdu’

‘Taliban, IŞİD Üyelerini Afganistan’a Taşıyan İsrail Askerlerini Vurdu’
Mayıs 31 12:49 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliğinin birkaç gün önce Ferah kentinde düzenlediği operasyonun hedefinin İsrailli komandolar olduğu ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri ABD Ordusundan emekli askerler tarafından kurulan bir haber-analiz sitesi, Ferah’taki saldırıda İsrail Savunma Kuvvetlerine bağlı komando birliğinin vurulduğunu duyurdu.

İsrail askerleri, Afganistan’ın batısındaki Ferah’ta bulunan bir askeri tesiste konuşlu. Askeri yerleşke daha önce Amerikan askerleri tarafından kullanıldıktan sonra kapatılmış ve İsrail askerleri için yeniden açılmıştı.

Emekli askerler tarafından kurulan siteye göre Taliban, İsrailli askerlere günlerce süren saldırılar düzenledi.

Taliban saldırılarında bir ABD yapımı bir helikopterini kaybeden İsrail askerleri zayiat verdikten sonra Ferah’taki üssü terk ederek Hirat’a konuşlanmak zorunda kaldı.

Amerikalı bir kaynağa göre İsrail askerleri 2004 yılından bu yana Afganistan’da asker bulunduruyor. Kaynak, İsrailli askerlerin Afgan Milli Ordusunda görevli personeli eğittiğini söyledi.

CIA ve ABD Ordusundan aldığı bilgilerle haber yayınlayan site, İsrail askerlerinin Afganistan’da yeni bir askeri üs açtığını ve bu üsteki IŞİD’in Suriye’den Afganistan’a taşınmasını sağlayan CIA ve MOSSAD ajanlarına ev sahipliği yaptığını yazdı.

ABD’nin Suriye’de misyonunu tamamlayan IŞİD’i Afganistan ve Mısır’a taşıdığı yönünde çok sayıda rapor bulunuyor.

Mısır’daki IŞİD üyeleri daha önce yayınladığı bir videoda HAMAS’ın din-dışı olduğunu savunmuş ve HAMAS’a karşı savaş ilan etmişti.

Amerikalı emekli askerlerin kurduğu sitede yer alan haberde Afganistan’daki askeri bir kaynaktan aktarıldı: “Celalabad Askeri Üssündeki CIA ve MOSSAD ajanları 18 ay önce IŞİD için eğitim kampları kurdu. IŞİD savaşçıları, Türkiye ve Irak’tan iki haftada bir kalkan uçaklarla bu üslere getiriliyor.”

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi ‘Şeriat’ adlı dergisinde ‘IŞİD & Amerikan İttifakı’ başlıklı bir makale yayınlamış ve Celalabad’daki Üssün IŞİD hizmetine sunduğunu yazmıştı.

Afganistan’daki İsrail askerleri hakkında bilgiler veren kaynak, Rusya’da yayın yapan Rossiyskaya Gazeta adlı yayın kuruluşundaki bir haberi de alıntıladı.

Habere göre Afganistan’daki İsrail askerleri Amerikan kimlikleri kullanarak ABD’nin kontrolündeki bölgelerde varlık gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump özel bir kanun hükmünde kararname yayınlayarak Ortadoğudaki ABD Ordu Komutanlığı CENTCOM’dan ABD ile Afganistan’daki ‘dost ülkeler’ arasındaki ortaklık politikasının devam ettirilmesini istedi.

İngiltere merkezli Jane’s Defense adlı bir dergi ve İsrailli Gazete Yediot Aharonot’a göre Kabil Hükumeti Bakanlarından Burhaneddin Rabbani, İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarıyla bir Avrupa ülkesinin başkentinde görüşme yaptı.

Jane’s Defense Dergisi, bu görüşmenin İsrail’in Rabbani’nin partisini kullanarak Afganistan’da yer edinmek istediğini gösterdiğini yazdı.

_________________

İlgili Haber:

Taliban Dergisinde ‘IŞİD & Amerikan İttifakı’ Kaleme Alındı

İstihbarat Raporu: ABD, Bağdadi Ve Diğer IŞİD Liderlerini Afganistan’a Taşıdı

IŞİD, HAMAS’a Savaş İlan Etti

IŞİD’in Başlattığı Tartışmada Ebu Katade Ve Makdisi’den Birbirlerine Zıt İki Açıklama

Taliban: IŞİD’in Kökünü Kazımaya Her Yaklaştığımızda ABD Bizi Bombalıyor

ABD İstihbaratı ‘Taliban Üyelerinin IŞİD’e Kaydırılması’ Üzerinde Çalışıyor

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: