Taliban’dan Büyük Misilleme

Taliban’dan Büyük Misilleme
Mayıs 31 17:31 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Hendek Operasyonları dizisi kapsamında Logar eyaletinin başkentinde Çarşamba günü erken saatlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve Ani Müdahale birimine yapılan saldırıda 30’dan fazla polis öldü ve onlarca kişi de yaralandı.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi yaptığı açıklamada ‘Şehadet biriminin Mücahitlerinden olan Emrullah Paktikaval, patlayıcı dolu aracıyla polis merkezinin büyük bölümünü yok eden saldırısını gerçekleştirdi’ dedi.

30’un üzerinde polis memuru ve Ani Müdahale kuvvetleri birimi öldürüldü ve saldırıda çok daha fazla kişinin  yaralandığı açıklandı. Operasyonda öldürülenler arasında polis karakol sorumlusu Amir Khan Ağa’nın da olduğu belirtildi.

Taliban operasyonun neredeyse üç saat boyunca polis teşkilatıyla savaşan iki Taliban üyesinin şehadetiyle yerel saat 8: 00’de sona erdiğini bildirdi

Operasyonun, sabahın erken saatlerinde gerçekleşmesinin nedeninin sivil kayıplara yol açmamak olduğu açıklandı.

Taliban üyeleri eş zamanlı olarak, Pole Alam şehrinde ABD ve Afgan güçler tarafından paylaşılan bir üssü hedef aldı.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi bu operasyonların, gece ve gündüz de dahil olmak üzere, çocuk ve kadınları da içeren masum vatandaşların şehit düştüğü gece saldırılarına ve hava saldırılarına karşı misilleme olduğunu açıkladı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: