Taliban’dan NATO Liderinin Gizli Görüşme İddiasına Cevap

Taliban’dan NATO Liderinin Gizli Görüşme İddiasına Cevap
Haziran 12 14:40 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, NATO’nun üst düzey temsilcisi Cornelius Zimmerman’ın Taliban’la gizli görüşmeler yürüttüğü yönündeki iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İslam Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“NATO Üst Düzey Mülki Temsilcisi Cornelius Zimmerman, dün medyaya İslam Emirliğiyle gayri-resmi görüşmeler yürüttüklerini ilan etti.

Sözü geçen iddiayı reddediyor ve böylesi gizli bir sürecin var olmadığının altını çiziyoruz. Fakat bazı sözde Mücahitlerin veya maddiyatçı kişilerin umutsuz ve de bilgisiz Kabil Rejimini kendilerinin Mücahitlerin temsilcileri olduğuna kandırmış olması tamamıyla mümkündür.

Bu, ayrı bir meseleyken böylesi kimselerin İslam Emirliği Mücahitleriyle bir bağı bulunmadığını (bildiririz.) Birkaç gün önce de ABD’li General Nicholson’ın benzer açıklamalarının ardından İslam Emirliği o vakit de gizli görüşmelere inanmadığını ve de böylesi bir şeyin de hiç kimseyle hiçbir yerde gerçekleşmediğini belirtmişti.

NATO ve ABD’nin liderleri halkı meşgul etmek ve dikkatlerinin sahanın hakikatlerinden ve de Afganistan’daki başarısızlıklarından başka yöne çekmek için böylesi asılsız iddialarda bulunuyor.

İslam Emirliği bir kez daha fazlasıyla netleştirir ki Afganistan sorunun asli çözümü, işgal güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinde ve saha gerçeklerini kabul etmesinde yatıyor.

Yanlış iddialarda bulunmak kısa ömürlü propagandalara fayda sağlayabilir fakat bu sadece meseleyi zorlaştırır ve işgalci düşmanın temel meselelerden kaçması olarak yorumlanabilir.”

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi Sözcüsü

Zebihullah Mücahid

26/09/1439 H.

12/06/2018 M.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: