Tayland’da Budist Tapınaklarına Baskın

Tayland’da Budist Tapınaklarına Baskın
Mayıs 24 11:36 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Tayland Emniyet Güçleri, bu yılki benzerlerinin en büyüğünü düzenleyerek Perşembe sabahı bir Budist tapınağına operasyon düzenledi. Emniyet baskınında önde gelen rahipler tutuklandı.

Tayland Hükumeti, gayri-meşru finans işlemlerine konu olduğu gerekçesiyle Budist tapınaklarına yönelik baskınlar düzenliyor.

Tayland’ın askeri yönetimi yozlaşmış rahipleri tutuklayarak 69 milyonluk nüfusun yüzde 90’ı tarafından takip edilen Budizmin reform edilmesini istiyor.

Budizmin Tayland’daki imajı, rahipler arasındaki para ve cinsel skandallar nedeniyle oldukça yıpranmış durumda.

Merkezi Soruşturma Bürosu Yetkilisi Thitiraj Nhongharnpitak ‘henüz soruşturma aşamasında olduklarını ve de gerçeklerin ve delillerin elde edileceğini’ söyledi.

Budistler, Myanmar’daki Müslümanlara yönelik katliam ve tecavüzlerle dünya gündemine gelmişti. İnsan Hakları örgütleri tarafından hazırlanan raporlara göre Budistler Müslümanlara yönelik sistematik işkence ve tecavüzle yıldırma politikası uyguluyor.

Başkent Bangkok’taki ve Nakhon Pathom’daki dört tapınağa Perşembe sabahı düzenlenen baskınlarda 100’ün üzerinde komando yer aldı

Tutuklananlar arasında 2014 yılındaki protesto gösterilerine öncülük eden 62 yaşındaki Phra Buddha Issara adındaki rahip te var.

Phra Buddha Issara da skandallar nedeniyle adı kirlenen Budizmin yeniden aklanması için gayret gösterenler arasında sayılıyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Phra Buddha Issara’nın gayretleri esnasında karşıtlar edindiğini ve yanlış yöntem belirlediği yönünde kanaat oluştuğunu yazdı.

Phra Buddha Issara, 2014’deki hükumet karşıtı protestolar esnasında hırsızlık yapmakla suçlanıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: