Trump Hükumeti Artık Sadece Savaşa Yatırım Yapacak

Trump Hükumeti Artık Sadece Savaşa Yatırım Yapacak
Mayıs 19 13:39 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD’li Yetkililer, Trump Hükumetinin Suriye’nin kuzey batısındaki bölgelere verdiği desteğe son verdiğini bildirdi.

Uluslararası Haber Ajansı Reuters’in Amerikalı Yetkililere dayandırdığı haberinde Hükumetin IŞİD’den alınan kuzeydoğudaki bölgelere destek sağlamaya devam edeceği ifade edildi.

ABD’nin onlarca milyon dolar harcadığı ifade edilen kuzeybatıdaki bölgelerde ‘şiddet yanlısı aşırılıkla mücadele, bağımsız toplum ve bağımsız medya desteği, eğitimi güçlendirme ve toplum emniyet güçlerini destekleme’ faaliyetlerini destekliyordu.

ABD’li Yetkililerin Reuters’e yaptığı açıklamada İdlib ve civarındaki insani yardım faaliyetlerinin kesintiden etkilenmeyeceği söylendi.

Dışişleri Bakanlığında görevli bir yetkilinin açıklamasında ‘diğer öncelikler’ nedeniyle yukarıda sayılan faaliyetlere sunulan desteğin sonlandırıldığı kaydedildi.

Diğer bir yetkili ise yardımların ABD kontrolündeki bölgelere taşınmasının istendiğini bildirdi.

Başkan Donald Trump, lideri olduğu Hükumetin Suriye savaşındaki rolünü yeniden gözden geçirdikten sonra Mart ayında ülkede yeniden yapılanma faaliyetlerine harcanan 200 milyon dolarlık yardımı dondurmuştu.

Trump Hükumetinin Suriye’nin kuzeybatısındaki faaliyetlere ayırdığı yardımları da sonlandırmasının ardından ABD’nin Suriye’de yalnızca savaş için para harcayacağı kaydedildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: