Trump Politikası, ABD’de Sığınmacıların Ailelerini Parçalıyor

Trump Politikası, ABD’de Sığınmacıların Ailelerini Parçalıyor
Şubat 27 07:05 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD göçmen büro yetkilileri, Kongo’lu bir sığınmacı ve yedi yaşındaki kızı aylarca ayrı ayrı gözaltı merkezlerinde tuttu; Donald Trump yönetiminin sığınma taleplerini durdurmak için aileleri ayrı tutmayı planladığı yönündeki endişeler dile getiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Pazartesi günü Kaliforniya’daki bir ABD Bölge Mahkemesinde açtığı davada anne ve kızının geçen sene Kasım ayında San Diego’ya sığınma başvurusunda bulunduklarından beri gözaltına alındığı söylendi.

Mahkeme dosyasında yalnızca “Bayan L” olarak bilinen kadın , siyasi istikrarsızlığı, silahlı çatışmaları ve artan insani krizden etkilenen Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni terk etti.

ACLU, annesi San Diego bölgesinde gözlem altında tutulurken, çocuğu Chicago’da 3000 km uzağında tutuluyor, dedi.

ACLU’nun Göçmenlerin Hakları Proje müdür yardımcısı “Trump yönetimi bu küçük kız ve onun acımasız politikasında piyon olarak annesini kullanıyor” dedi.

Dava, ABD Göçmenlik, Gümrük Muhafazasını ve Vatan Güvenliği Departmanını, diğerlerinin yanı sıra davacıların usulüne aykırı işlem yapma ve federal sığınma yasalarını ihlal etmekle suçluyor.

Gelernt, “Bu çocuğu annesinden koparmak sadece korkunç değil, yasal bir gerekçesi de yok” dedi.

New York Times gazetesinin Aralık ayındaki haberine göre, planın amacı, belgesiz göçmenlerin ABD sınırını geçmesini önlemek.

Trump, Meksika – ABD sınırında bir duvar inşa etme ve izinsiz göçle mücadele etme sözü üzerine kampanya başlattı.

ABD başkanı Trump’ın Afganistan’daki yeni savaş stratejisinde uygulanan politika nedeniyle birçok sivil hayatını kaybederken çocuklar da ebeveynlerinden hayat boyu ayrılmış oluyor.

En az 200 ABD insan hakları grubu son zamanlarda zorla ayırma politikasını “çocukların güvenliği, sağlığı, gelişimi ve refahı için önemli ve kalıcı sonuçlar doğuracak” diyerek kınadı.

Çocuk Savunma Fonu’ndan MaryLee Allen, Ocak ayında ABD Dışişleri Bakanlığı Güvenlik Sekreteri Kirstjen Nielsen’e gönderdiği bir mektupta , “Aile birliği çocuk refah yasasının temel ilkesidir” dedi.

“Büyümek ve gelişmek için çocukların sevildiği, beslendiği ve güvende hissettiği ebeveynlerinin bakımında kalması gerekiyor. Ajansınızın politikalarında önerilen değişiklikler bu ilkeyi ihlal edecektir.”

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: