TSK, YPG/PKK’nın Kabusu Oldu

TSK, YPG/PKK’nın Kabusu Oldu
Mayıs 10 14:10 2018

Türk güvenlik güçleri, 2018’in ilk 4 ayında düzenlediği operasyonlarda 4908 üyesini etkisiz hale getirdiği terör örgütü YPG/PKK’nın adeta kabusu oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM), Türkiye’nin huzurunu bozmaya yönelik saldırılar düzenleyen, sivilleri, çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyen, terör örgütlerine yönelik takibi kararlılıkla devam ediyor.

Şehir merkezi ve kırsal alanların yanı sıra yurt dışında da teröristlerin peşini bırakmayan, haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör örgütü YPG/PKK’ya 2018’in ocak, şubat, mart ve nisan ayında ağır darbe vurdu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 1 Ocak-30 Nisan tarihlerini kapsayan 4 aylık kış ve bahar ayında, terör örgütü PKK’nın saldırılarında 80 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Aynı süreçte 18 sivilin yaşamını yitirdiği terör saldırılarında, 140 kişi yaralandı. Operasyon ve saldırılarda yaralanan 117 asker tedavi altına alındı.

Teröristler bir bir etkisizleştiriliyor

Güvenlik güçleri, ülkenin huzurunu bozmaya yönelik saldırılar düzenleyen terör örgütüne yurt içi ve dışında hava ve kara operasyonlarıyla karşılık verdi. Ocak, şubat, mart ve nisan 2018’deki bu operasyonlarda 4908 YPG/PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

PKK ve örgütün gençlik yapılanmasına yönelik pek çok ilde 4 ayda düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 2323 zanlıdan HDP ve DBP’li yöneticilerin yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in de bulunduğu 747’si tutuklandı.

Yurt içinde teröristlerin kış üslenmesine fırsat vermeyen TSK, hava şartlarındaki olumsuzluklara rağmen operasyonları kararlılıkla yürüterek teröristlere ağır darbe indirdi.

Sözde sorumlular ağır darbe aldı

Güvenlik güçleri, yurt dışında olduğu gibi ülke genelinde de terör unsurlarını yok etmek için çalışmalara ara vermiyor.

Yurt içindeki hava ve kara operasyonlarıyla teröristlere hem personel hem de ciddi lojistik kaybı yaşatan güvenlik güçleri, örgütün birçok sözde sorumlusunu da etkisiz hale getirdi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1 Şubat’taki operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin, İçişleri Bakanlığının Aranan Teröristler Listesi’nde mavi kategoride yer alan PKK’nın sözde “Amed” eyalet sorumlusu Murat Üçer olduğu tespit edildi.

Erzurum’un Karayazı ilçesinde 2 Mart’taki operasyonda etkisiz hale getirilen 4 teröristten birinin, aynı örgütün sözde Karayazı-Eleşkirt grup sorumlusu olan “Adil” kod adlı Tarık Şen olduğu belirlendi.

Şırnak’ta iç güvenlik operasyonlarında 18 Mart’ta öldürülen bölücü terör örgütü mensubu 3 kadın teröristten birinin sözde “YJA star sorumlusu”, diğerinin de sözde “Gabar cephe sorumlu yardımcısı” olduğu bildirildi.

Örgütün yurt içindeki en aktif sorumluları etkisizleştirildi

Ağrı Dağı bölgesinde 7 Nisan’daki operasyonda etkisiz hale getirilen 16 teröristten birinin, 23 ayrı terör eyleminden aranan, terör örgütü PKK’nın sözde Serhat eyaleti genel sorumlusu “Yaşar” kod adlı Yusuf Şek olduğu belirlendi.

Kırmızı kategorideki bu teröristin dışında aynı operasyonda etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarından birinin, PYD’nin sözde Kobani genel sorumlusuyken PKK/KCK üst yönetimince sözde Erzurum eyaleti genel sorumlusu olarak görevlendirilen Suriyeli Sultan Mahmut, bir diğerinin de örgütün sözde Serhat eyaleti kadın yapılanması genel sorumlusu Seyran Çomak olduğu anlaşıldı.

Şek, Mahmut ve Çomak’ın, örgütün yurt içindeki en aktif sorumlularından olduğu tespit edildi.

Afrin teröristlerden temizlendi

TSK, bu operasyonların yanı sıra hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de YPG/PKK mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak” üzere 20 Ocak’ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nı sürdürüyor.

Mehmetçik, Türk Polisi ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), harekat ile karadan zırhlı araçların yanı sıra tank ve fırtına obüsleri, havadan da F-16 savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) desteğiyle Afrin ve çevresini teröristlerden temizledi.

TSK, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlayarak, Afrin’de hayatın normale dönmesi için çalışmalara devam ediyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: