Türkiye: Toplama Kamplarını Kapatın

Türkiye: Toplama Kamplarını Kapatın
Şubat 10 12:12 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Türkiye, Çin’in Müslüman Uygur halkına yönelik muamelesini “insanlık için büyük bir utanç nedeni” olarak kınadı ve “toplama kamplarını” kapatmasını istedi.

Türkiye dışişleri bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Çin’in bir milyondan fazla Uygur’u keyfi bir şekilde gözaltına aldığını söyledi.

Türk Müslüman nüfusun batı Çin’de baskı ve “sistematik asimilasyon” ile karşılaştığını söyledi.

Aksoy, “Artık keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türkünün, toplama merkezlerinde ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz kalması bir sır değil” dedi.

“Çinli yetkilileri Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bir zamanlar Çin’i “soykırım” ile suçlamış, ancak o zamandan beri Pekin ile daha yakın diplomatik ve ekonomik ilişkiler kurmuştu.

Doğu Türkistan bölgesi, yaklaşık 10 milyon Uygur’a ev sahipliği yapıyor. Bölge nüfusunun yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor.

Çin’in bazı bölgelerinde İslam’ı uygulamak, namaz kılmak, oruç tutmak, sakal bırakmak veya başörtüsü takmak, yasak.

Çin’in Uygur halkına yaptığı baskı, dünya çapında manşetlere taşındı.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında bir Birleşmiş Milletler uzmanlar paneli, İslam’dan vazgeçirmek için yaptıkları “yeniden eğitim kamplarında” bir milyondan fazla Uygur ve Türk dili konuşan azınlığın tutulduğuna dair güvenilir raporlar aldığını belirtti.

Pekin, Uygurların iradesine karşı tutulduğunu inkar ediyor ve bunların “mesleki” eğitim olanakları olduğunu, iş eğitimi vermek ve “aşırılık yanlısı” eğilimleri ortadan kaldırmak için tasarlandığını söylüyor.

Çin, geçtiğimiz ay, önümüzdeki beş yıl içinde İslam’ı “izole etmek” ve “sosyalizmle uyumlu hale getirmek” için bir yasa çıkardı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: