”Türkiye Ve Rusya İdlib Operasyonu İçin Anlaştı”

”Türkiye Ve Rusya İdlib Operasyonu İçin Anlaştı”
Şubat 12 11:42 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail merkezli Haaretz Gazetesi, Türkiye ile Rusya’nın İdlib’i silahsızlandırma operasyonuna başlamak için anlaşmaya vardığını yazdı.

Rusya’nın RIA Haber Ajansına dayandırılan bilgiye göre Türk ve Rus Genelkurmay Başkanlarının Pazartesi yaptığı görüşmede İdlib’teki durum için etkili kararlar alınması gerektiği mutabakatına varıldı.

Görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda Hulusi Akar veya Sergei Shoigu etkili kararların ne olduğu ve ne zaman atılacağına dair bilgi vermedi.

Görüşme, Suriye barış konferansının yapılacağı, Soçi’deki Rusya, Türkiye ve İran arasındaki zirveden, sadece üç gün önce gerçekleşti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha önce Rusya’nın Türkiye ile birlikte ‘militanları’ çıkarmak için İdlib’e yönelik birleşik operasyon fikrini sunduğunu belirtti.

RIA’nın Pazartesi günkü haberinde ‘İdlib’te silahtan arındırılmış alanın güvenliğini temin etmek için belirleyici kararlara ihtiyaç var’ denildi.

“Provokasyonlara rağmen İdlib’te istikrarı sağlamak için iki ülke arasındaki istihbarat ve askeri güç ortaklığına duyulan önemi vurguluyoruz.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: