Türkiye’den Esed Rejimiyle Görüşme Yolunda İkinci Üst Düzey Açıklama Geldi

Türkiye’den Esed Rejimiyle Görüşme Yolunda İkinci Üst Düzey Açıklama Geldi
Mart 13 21:33 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın geçtiğimiz ay yaptığı ‘Esed Rejimiyle bazı konularda istihbarat görüşmelerinin yapılabileceği’ yönündeki açıklamasına değindi.

Mevlüt Çavuşoğlu, ‘bu, tüm istihbarat servislerinin yükümlülüklerini kapsıyor’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada ‘Suriye’de yaşanan gelişmeleri koordine amaçlı Rusya ve İran üzerinden Şam’a belli mesajlar iletildiğini’ aktarırken ‘olağanüstü şartlar gerektirdiğinde Şam’la belli temaslar kurulabilir’ demişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, istihbarat temsilcileri arasındaki temasların siyasi diyalog olarak görülemeyeceğini ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca Ankara’nın Moskova’ya ticaret alanındaki tüm kısıtlamalardan vazgeçmeyi ve ilişkileri derinleştirmeyi teklif ettiğini söyledi.

“ABD İle İlişkilerimiz Kopma Noktasında”

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’daki bir Üniversitede konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin kopma noktasında olduğunu belirttiği açıklamasında ABD’nin sürekli yalan söyleyerek sözünde durmadığını kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri ABD, Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden sorumlu tutulan Fethullah Gülen’i iade etmeyerek ve PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’yi silahlandırmaya devam ederek Türkiye ile olan tansiyonu yükseltmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki iletişimin sağlıklı biçimde ilerleyebilmesi için ABD’nin YPG’ye silah göndermekten vazgeçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türk halkı arasında giderek artan Amerikan karşıtlığına da gönderme yapan Bakan Çavuşoğlu ‘Türk halkı ABD’ye çok olumsuz bakıyor. Zira sözlerini tutmuyor ve süreki yalan söylüyorlar’ diye konuştu.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler kopma noktasında bulunmakta. İlişkilerin tamamen kopmaması için şubat ayında bazı çalışma grupları kuruldu. Onlara bir şart koştuk: ‘Eğer sözlerinizi yine tutmazsanız biz de sabırlı davranmayı bırakacağız’ dedik.”

Çavuşoğlu’na göre ‘böyle bir ilişkiyi sürdürmenin anlamı yok.’

Dışişleri Bakanı ayrıca ‘ABD’nin terör örgütü YPG’ye silah teslimatı yaptığını ve söz konusu silahların Türklerin yerleşim alanlarına ateş açtığını’ da ekledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: