UAÖ: İran, Suud Ve Irak İdam Konusunda Dünya Lideri

UAÖ: İran, Suud Ve Irak İdam Konusunda Dünya Lideri
Nisan 12 11:23 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İnsan hakları grupları ölüm cezasının kullanımında küresel bir gerileme olduğunu açıkladı. İran, Suudi Arabistan ve Irak ise dünya genelinde en yüksek idam oranlarına sahip.

Uluslararası af örgütü (UAÖ) ölüm cezasının bazı Ortadoğu ülkelerinde uygulanmaya devam ettiğini ve 2017 yılında infazlarda ve ölüm cezalarında dünya çapında bir düşüş olduğunu bildirdi.

Yıllık olarak yayınlanan raporda, uluslararası insan hakları grubu geçen yıl 23 ülkede en az 993 infazın gerçekleştiğini belgeledi – 2016 yılında 1.032 infaz kaydedilirken yüzde 4’lük bir düşüşe sebep oldu.

İran, Suudi Arabistan ve Irak’ın, dünyadaki infazların sayısı bakımından ilk üçü – Pakistan’la birlikte, dünya çapında kaydedilen infazların yüzde 84’ünü oluşturduğu belirlendi.

Gözlemciler, Irak güçlerinin ülkede uyguladığı yargısız infazların % 99’lık kısmının sünni Müslümanlara yönelik olduğunu  belirtti.

Çin’in her sene binlerce insanı infaz ettiğine inanılıyor, ancak Af Örgütü’ne göre idam bilgileri “devlet sırrı” olarak sınıflandırılıyor değerlendiriliyor.

Çin Cumhuriyetindeki idam ve yargısız infazlarının büyük bölümünün Müslüman Türkistanlıları kapsadığı belirtildi.

Suudi Arabistan’da uyuşturucu suçluları toplam infazların yüzde 40’ını oluşturuyor. 2016’ya göre ise yüzde 16’lık bir artış olduğu kaydedildi.

İran devletinin idam ettiği kesimin büyük bölümünün sünni Müslümanlar olduğu bilgisi de raporda yer alanlar arasında.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: