Üç Sufi Protestocu, İran Kuvvetleri Tarafından Vurularak Öldürüldü

Üç Sufi Protestocu, İran Kuvvetleri Tarafından Vurularak Öldürüldü
Şubat 22 06:30 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Tahran’ın kuzeyinde İran güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonrası üç Gonabadi Sufi’nin bir gün sonra hastanede öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklar, İran polis teşkilatının Pazartesi akşamı üç Gonabadi Sufisini Tahran’daki hastaneye naklettirdiğini ve protestocuların ağır yaralı olması nedeniyle Salı gecesi öldüğünü bildirdi.

Pazartesi akşamı ve Salı günü süren protestolarda her iki taraftan onlarca kişi yaralandı ve yüzlerce protestocu tutuklandı.

İran haber ajansı İrna, polis sözcüsünden aktardığı açıklamada, çatışmalar sırasında üç polis memuru ve iki Basij militanın öldüğünü ve 300 Gonabadi Sufi’nin tutuklandığını söyledi.

İran’daki sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bir video, çatışmalar sırasında polislere çarparak giden bir otobüs gösterildi. Polis kaynakları, sürücünün Sufiler tarafından reddedilen Muhammed Thalith adında bir Gonabadi Sufi olduğunu iddia ediyor.

Protestolar yaklaşık iki hafta önce Nematollah Riahi adlı bir kişinin tutuklanmasından sonra, Tahran’ın kuzeyindeki şiddet olaylarını başlattı.

Tahran polis şefi Hüseyin Rahimi, “Tahran’da Gonabadi Sufiler’in peşinden gitmek gibi bir niyetin bulunmadığını” bildirmesine rağmen, polisin şiddete başvurduğu görülüyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: