Ürdün’de Protestolar Sonrası Başbakan Mulki İstifa Etti

Ürdün’de Protestolar Sonrası Başbakan Mulki İstifa Etti
Haziran 04 15:01 2018

Ürdün’de hükümetin vergileri artırma ve kemer sıkma politikalarına karşı protestolar 6. gününe girerken Başbakan Hani Mulki istifa etti.

Kral Abdullah’ın Mulki’yi bugün görüşmeye çağırması üzerine bazı hükumet kaynakları bu istifanın beklendiğini açıklamıştı.

Ürdün’ün Al-Hadath televizyonu ise Ürdün’ün Eğitim Bakanı Omar Al-Razzaz’a yeni hükumeti kurma görevi verildiğini bildirdi.

Bir hükümet yetkilisi, “Kral Abdullah Başbakan’ı Pazartesi yani bugün öğleden önce toplantıya çağırdı. Bu onun istifasını getirebilir” demişti.

Başkent Amman’ın yanısıra birkaç kentte Çarşamba gününden bu yana süren protestolar, hükümetin Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tavsiyeleri üzerine önerdiği gelir vergisi ve fiyat artışlarıyla ilgili.

Mulki’nin Amman’daki ofisi önünde toplanan binlerce gösterici “Mulki bizi iyi dinle, Ürdün halkı diz çökmeyecek” şeklinde slogan attı. Kimi protestocular “Hükümet istifa edene kadar protestoya devam” yazan pankartlar taşıyor.

Güvenlik güçleri göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Halkın yüzde 20’si yoksulluk sınırında

Ürdün’ün Veliaht Prensi Hüseyin bin Abdullah bugün erken saatlerde protestocuların bulunduğu alana giderek güvenlik güçlerine “Kendilerini ifade edebilmeliler ve bizim görevimiz onları korumak” mesajını verdi.

Geçen ay hükümet gelir vergisinde en az yüzde 5 oranında şirketle için ise yüzde 20 ile 40 arasında artış öngören bir tasarıyı parlamentoya sunmuştu.

Ürdün Uluslararası Para Fonu IMF’den 2016 yılında 723 milyon dolar tutarında üç yıllık yardım almıştı. Ürdün’ün bu çerçevede bir dizi ekonomik reform getirmesi gerekiyor.

Resmi tahminlere göre Ürdün’de işsizlik oranı yüzde 18,5.

Halkın yüzde 20’si de yoksulluk sınırında yaşıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: