Ürdünlü ‘İlim Adamı’ IŞİD’den Ayrıldığını Duyurdu

Ürdünlü ‘İlim Adamı’ IŞİD’den Ayrıldığını Duyurdu
Haziran 10 14:05 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Ürdün’ün önde gelen Selefi Cihat Aktörlerinden Sa’d El Hunayti, IŞİD’le yollarını ayırdığını duyurdu. El Hunayti, IŞİD’e verdiği desteğini ‘aşırılık ve fesat’ yüzünden çektiğini söyledi.

Sa’d El Hunayti, Ebu Muhammed El Makdisi’ye yakınlığıyla tanınıyor.

Ebu Muhammed El Makdisi, 2014 yılında IŞİD’e hitap ettiği ‘Sadıklara Mektup’ adlı yazısında IŞİD üyelerinin dini fikirleri kendisinden öğrendiğini belirtmişti.

“Beni bu nasihatleri yazmaya çağıran,  öncelikle din kardeşi olmamız açısından sana olan hırsım, senden önce de İslam ve cihadın kötü gösterilmemesine olan isteğimdir. Yine bunları yazmama neden olan diğer şey ise, boynumda taşımış olduğum emanettir. Sen ve benzerlerin, benim en belirgin davetçilerinden olduğum menhec üzere yetiştiniz. En meşhurları benim kitaplarım olan kitaplarda öğrencilik yaptınız ve hala en barizi benim kitaplarım olan yazılar okumaktasınız. Bunu ancak kibrinden dolayı bir kimse inkar edebilir.”

Sa’d El Hunayti, IŞİD’den ayrıldığını bildirdiği açıklamasında ‘IŞİD’liler arasında Şeriat’ın cehaletle yer değiştirdiğini ve Fatiha Suresini dahi ezbere bilmeyen IŞİD’liler olduğunu’ söyledi.

2014 yılında IŞİD’e katılan Sa’d El Hunayti, daha önce Nusret Cephesinde Şer’i görevliydi.

Suriye’deki güç dengelerinin değişimi, sahada faaliyet gösteren örgütlerin demografik durumunu da etkiliyor.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: