Urum Türkleri Tarafından Kurulan Hranitne’yi, Rus Ayrılıkçılar Hayalet Kasabaya Dönüştürdü

Urum Türkleri Tarafından Kurulan Hranitne’yi, Rus Ayrılıkçılar Hayalet Kasabaya Dönüştürdü
Nisan 13 20:37 2018

Hranitne, Ukrayna’nın doğusunda, savaş bölgesinin merkezinde bir yerleşim yeri. Burası, Rus yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna Devleti arasındaki sınırı Kalmius Nehri’nin oluşturduğu nam-ı diğer “kırmızı bölge”.

18. Yüzyıl’da Urum Türkleri tarafından kurulan Hranitne nüfusuna İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kırım Tatarları da eklenmiş. Bombaların kullanılamaz hale getirdiği onlarca terkedilmiş evi ve bomboş sokaklarıyla Hranitne bugün bir hayalet kasaba.

Kasabanın sayısız dehşet hikayelerinden kimsenin aklından çıkaramadığı anı anlatmaya “Oradaki evin yanında bombanın oluşturduğu koca deliği görüyor musun? İşte orada oldu.” diye başlıyor Vasylyna Nikolaeva.

Kasaba ahalisinden 2 çocuklu bir aile. Bir gün yakınlardaki bir kasabaya gitmeleri gerekmiş. Yolculuk uzun ve tehlikeli olduğundan büyük kızlarını komşuya bırakmışlar. İşte o gün, komşunun evi bombalanmış. Küçük kız çocuğu oracıkta hayatını kaybetmiş, komşu yaralanmış.

“Ama bu savaşta ölülere bile rahat yok” diye devam ediyor anlatmaya. Kasabaya dönüp de acı haberle karşılaşan aile kızlarını toprağa verdikten bir gün sonra bu kez küçük kızın mezarı bombalanıyor. Kabristanı ziyaret etmek o günden bu yana tehlikeli olduğu için yasaklanmış.

Çatışmaların durulmasıyla Hranitne’ye geri dönmüşler. Çocuğu şimdi 3 yaşında. Kasaba eskisine göre daha güvenli olsa da bombalar düşmeye devam ediyor.

Hranitne sokakları oldukça sessiz. Birkaç yaya geçiyor. Arabalar yok denecek kadar az.

Hranitne’deki hasarın büyük bölümü 2014-2015 yıllarında oluşmuş. Harabeye dönen evler o zamandan bu yana kendi haline bırakılmış. Bütçe ve insan gücünden mahrum kasabada sadece sağlık merkezinde oluşan hasarın onarılması bile yıllar almış.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: