Vekilliği Düşürülen HDP’li Siyasetçi, BM’den Türkiye’ye Müdahale Etmesini İstedi

Vekilliği Düşürülen HDP’li Siyasetçi, BM’den Türkiye’ye Müdahale Etmesini İstedi
Mart 12 13:01 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

HDP’nin eski Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türkiye’nin Afrin’de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatını Birleşmiş Milletlere şikayet etti.

Faysal Sarıyıldız’ın PKK’ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle açılan terör soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarıldıktan sonra TBMM’ye de devamsızlık gösterdiği gerekçesiyle vekilliği Temmuz 2017’de düşürülmüştü.

Türkiye’nin Afrin harekatını ‘işgal’ olarak niteleyen Kürt siyasetçi, Zeytin Dalı Operasyonlarında kadın ve çocukların öldürüldüğünü iddia etti.

Faysal Sarıyıldız, BM’ye yazdığı şikayet mektubunda Suriye’de hiç kimse tarafından uygulanmayan ateşkes kararına Türkiye’nin uymadığını belirterek sivil ölümlerin artmaya devam ettiğini öne sürdü.

HDP’li eski milletvekili BM’den Türkiye’ye yaptırım uygulamasını isteyerek şunları söyledi:

“Tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu işgale karşı BM’nin Türkiye’ye karşı ciddi bir yaptırım içine girmemiş olması, BM’nin uluslararası alandaki saygınlığına ve güvenilirliğine gölge düşürmektedir. Bu durum başta mazlum Kürt halkı olmak üzere tüm dünya kamuoyu tarafından derin bir öfke ve kaygıyla izlenmektedir.”

Özgür Suriye Ordusunu ‘El Kaide ve türevleri’ olarak adlandırıp BM’yi inandırmayı denediği gözlenen Faysal Sarıyıldız, ‘Afrin’e pervasızca saldırıldığını’ iddia etti.

Faysal Sarıyıldız, BM’ye yazdığı mektubunu savaş tehdidiyle sonlandırdı:

“Afrin’e yönelik Türkiye Cumhuriyeti’nin başlattığı işgal harekatı, yeni bir bölgesel savaşı yaratma potansiyeline sahiptir. Küresel barışın tesis edilmesi konusunda büyük görevlerin düştüğü BM’yi öncelikle Türkiye’nin Afrin işgalinin sona ermesi konusunda barışçı misyonunu oynamaya davet ediyor, BM’nin tarihsel sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: