Vietnam’da Protesto: Topraklarımızı Çin’e Kiralamayın

Vietnam’da Protesto: Topraklarımızı Çin’e Kiralamayın
Haziran 10 12:59 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Vietnam polisi, Pazar günü başkent Hanoi’de çok sayıda protestocuyu tutuklarken diğer şehirlerdeki protesto gösterilerini de bastırdı.

Çok sayıda Vietnamlı kurulması planlanan yeni özel ekonomik bölgeleri protesto etmek için toplandı. Eylemciler, yeni özel bölgelerin Çinli sermayedarların kontrolünde olacağını savunuyor.

Vietnam Yönetimi, geçen yıl Mayıs ayında duyurduğu planında açacağı üç yeni özel bölgeyle yabancı yatırımcıların ülkede daha geniş teşvik ve daha az prosedürle yol kat edeceğini söylemişti.

Kanun tasarısında potansiyel yabancı yatırımcıların kim olduğu belirtilmese de protestocular 99 yıllığına kiralanabilecek özel bölgede Çin’in hakim olacağından endişe ediyor.

Çin karşıtı dövizlerle başkent Hanoi sokaklarına inen protestoculardan biri ‘bir günlüğüne bile olsa topraklarımızı Çin’e kiralama’ yazan bir pankart taşırken görüntülendi.

Emniyet güçlerinin çok sayıda protestocuyu emniyet araçlarına bindirerek götürmesinin ardından protestolar bastırıldı.

Ülkenin ekonomik başkenti Ho Chi Minh Kenti de dahil diğer şehirlerde de protestolar düzenlendi. Polisin tüm göstericileri dağıttığı bildirildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: