Yahudi Milletvekili: “Namazlarınızda Allahu Ekber Yerine İsrail Ekber Deyin”

Yahudi Milletvekili: “Namazlarınızda Allahu Ekber Yerine İsrail Ekber Deyin”
Mart 10 09:44 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Netenyahu’nun partisi Likud milletvekillerinden Yoav Kish, mecliste yaptığı konuşmasında Arap milletvekillerine ‘namazınızda Allahu ekber yerine İsrail ekber deyin’ dedi.

Likud Partisi milletvekili Yoav Kish’in sözleri, İsrailli medya kuruluşlarında yer aldı. Kish, Filistinlilerin Kudüs’te çıkarılmasını öngören yasanın görüşüldüğü meclis oturumunda konuştu.

Kish, İsrail vatandaşı Filistinli milletvekillerine hitaben, ‘en biliyorum ki siz namaz kıldığınızda Allahu ekber (Allah en büyüktür) diyorsunuz. Sizin İsrail ekber (İsrail en büyüktür) demeniz gerekiyor’ şeklinde konuştu.

İsrail’in Filistinli vatandaşlarını Knesset’te temsil eden Ortak Arap Listesi Bloku üyesi Milletvekili Ahmed El Tiybi ise Kish’e tepkisini, ‘e kadar iğrençsin, lanet olsun sana’ diyerek ifade etti.

Tiybi’nin bu ifadelerinin ardından blokun üyesi diğer milletvekilleri de tekbir getirerek Kish’i protesto etti.

Yaklaşık 50 bin kişinin cuma namazını kıldığı Mescidi Aksa’da okunan hutbede, bu sözlerin İsrail’in kibir ve zulümde geldiği seviyeyi ortaya koyduğunu belirten Filistin Müftüsü Şeyh Hüseyin, ‘muhakkak bunlar kaybedecek ve hüsrana uğrayacaktır. Bu şekilde küfür içerikli sözler sarf ederek gözleri, basiretleri ve kalpleri mühürlenmiştir bunların’ dedi.

Nemrut, Firavun ve onun veziri Haman’ın akıbetlerini hatırlatan Şeyh Hüseyin, ‘muhakkak ki bütün zalim ve tağutlar helak olmuştur. Şüphesiz ki Allah bütün zalim ve cebbar yöneticilerden büyüktür’ diye konuştu.

İsrail Kudüs’teki Filistinlileri İstediği Zaman Çıkarabilecek

İsrail parlamentosu İsrail’e “sadakat ihlali” gerekçesiyle Kudüs’teki herhangi bir Filistinlinin ikamet haklarını iptal etmesini sağlayan bir yasa kabul etti.

Çarşamba günü onaylanan tasarı, ikamet statüsünü yanlış bilgilere dayanarak alanlar ve içişleri bakanlığı görüşüne göre “bir kişinin ceza davası açtığı” durumlarda da geçerli olacak.

Ultra-Ortodoks Shas’ın lideri İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri, tehdit olarak görülen herhangi bir Filistinli kişinin ikamet belgelerini yeni önlem çerçevesinde iptal edecek.

İsrail, Filistinlilerin Naaşlarının Alıkonulmasını Yasalaştırdı

Filistinlilerin naaşlarının teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren tasarı, Knesset’te ikinci ve üçüncü oylamalardan da geçerek yasalaştı.

İsrail hedeflerine yönelik operasyon düzenledikleri iddiasıyla öldürülen Filistinlilerin naaşlarının teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren tasarının, İsrail Parlamentosu Knesset’te, ikinci ve üçüncü oylamalardan da geçerek yasalaştığı belirtildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: