Yahudi Müzesi’nde Dört Kişiyi Öldüren IŞİD Üyesinin Cezası Belli Oldu

Yahudi Müzesi’nde Dört Kişiyi Öldüren IŞİD Üyesinin Cezası Belli Oldu
Mart 12 15:57 2019

5 yıl önce Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Yahudi Müzesi’ne düzenlenen saldırıda 4 kişiyi öldüren Fransa doğumlu Mehdi Nemmouche, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Suriye’de bir yıl boyunca IŞİD saflarında savaşan 33 yaşındaki Nemmouche, Mayıs 2014’te müzede bir kalaşnikof ve tabancayla ateş açmıştı.

Saldırı sonucu 3 kişi olay yerinde, bir kişi de kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Nacer Bendrer de, saldırının planlanmasına yardımcı olmak ve silahları temin etmek suçlarından 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Nemmouche ve Bendrer geçen hafta 2 ay süren yargılamadan sonra suçlu bulunmuşlardı.

Kendisi de Fransız vatandaşı olan Bendrer, “Bu adamla yolum kesiştiği için utanıyorum. Bu bir insan değil, bir canavar” demişti.

Mehdi Nemmouche ise konuşma sırası geldiğinde gülümseyerek, “Hayat devam ediyor” dedi.

Nemmouche’un avukatları, müvekkillerinin karmaşık bir komplo kurulduğunu savundu ve cinayetleri yabancı istihbarat ajanlarının işlediğini iddia etti. Ancak bu iddialarını destekleyecek bir kanıt sunamadılar.

Saldırıda iki İsrailli turist, bir gönüllü çalışan ve bir resepsiyon görevlisi öldürülmüştü.

Mehdi Nemmouche kimdir?

Belçikalı savcılar, Nemmouche’un Suriye’deki savaştan dönüp, Avrupa’da saldırı düzenleyen ilk Avrupalı savaşçı olduğuna inanıyor.

Fransa’daki Roubaix kasabasında dünyaya gelen Nemmouche, Cezayir kökenli bir ailenin çocuğu.

Daha önce soygun suçundan 5 yıl hapis yatan Nemmouche’un, Bendrer ile de hapiste tanıştığına inanılıyor.

Nemmouche 2013’te Suriye’ye gitmişti ve bir yıl kalmıştı.

Yetkililer, Nemmouche’un Suriye’deyken, Mart 2016’ta Brüksel Havaalanı’nda düzenlediği canlı bomba saldırısında 32 kişiyi öldüren Najim Laachraoui’yle tanıştığını söylüyor.

Suriye’de rehin tutulan 4 Fransız gazeteci, rehin kaldıkları dönemde, Laacharoui ve Nommouche’un kendilerine gardiyanlık yaptıklarını söyledi.

Nemmouche, müze saldırısından yargılanması için Belçika’ya iade edilmişti ancak Fransız vatandaşlarını rehin tutma suçlamasından Fransa’da da yargılanabilir.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: