Yerel Kaynaklar Doğruladı: İran Sabah Saatlerinden İtibaren Doğu Guta’da Sivilleri Vuruyor

Yerel Kaynaklar Doğruladı: İran Sabah Saatlerinden İtibaren Doğu Guta’da Sivilleri Vuruyor
Şubat 25 14:32 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dün Suriye’de bir aylık ateşkes yapılması ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması kararı aldı.

İran, BM’nin dün aldığı karara rağmen bu sabah saatlerinden itibaren Doğu Guta’daki sivilleri bombalamaya devam etti.

Bölgeden haber yapan yerel kaynaklar, İran Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Doğu Guta’daki sivilleri hedef alan saldırılar düzenlediğini aktarıyor.

Tahran Yönetimi, Esed Rejimiyle birlikte Suriyeli Sünnilere soykırım uygulamakla suçlanıyor. Şii inancına göre Ehli Sünnet Müslümanlar, ‘velayet inancını’ kabul etmedikleri gerekçesiyle din-dışı kabul ediliyor.

İranlı makamların konuya ilişkin açıklamasında ‘teröristlerin vurulmaya devam edileceği’ ifade edildi.

Rejim, Birleşmiş Milletlerinin Ateşkes Kararına Rağmen Sivilleri Vurmaya Devam Ediyor

Rusya destekli Esed Rejimi Hava Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde alınan ateşkes kararına rağmen Doğu Guta başta olmak üzere İdlib ve Hama’daki saldırılarını sürdürüyor.

Ülkedeki Sünnilere yönelik soykırım suçu işlediği gözlenen İran destekli Rejim güçlerinin Sünni sivillere yönelik bombardımanları, BM kararıyla da durdurulamadı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, savaş uçaklarının BMGK’nın Suriye’de bir ay ateşkes kararı almasından dakikalar sonra Doğu Guta’yı vurduğunu duyurdu.

Doğu Guta’da son bir haftada artan saldırılarla birlikte en az 500 sivil Suriyeli vatandaş hayatını kaybetti.

Bağımsız Gözlemciler, Doğu Guta’ya sadece akşam saatlerinde atılan bombaların Hiroşima’ya denk olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu BMGK dün düzenlediği toplantıda Suriye’de bir ay ateşkes kararı almış ve insani yardım organizasyonlarının önünün açılacağını belirtmişti.

Esed Rejimine bağlı savaş uçakları BM kararının hemen ardından Doğu Guta’daki Şifuniye kasabasını ve İdlib ve Hama’yı vurdu.

El Kaide, Nusra Cephesi ve IŞİD Kapsam Dışı

Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’dan tıbbi tahliyelerin yapılabilmesi için BMGK’de bir ay insani ateşkes kararı alındı.

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey’de oylamaya sunuldu.

BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ”güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ”durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ”gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun ”alarm verdiği” Doğu Guta da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya’daki kuşatmaların kaldırılması talebinde bulunuldu.

Karara göre, Suriye’de El-Kaide, Nusra Cephesi ve IŞİD, BMGK tarafından belirlenen diğer gruplar ile bunlarla bağlantılı birey ve gruplara yönelik askeri operasyonlara devam edilecek.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: