Yunanistan Firari Tüm FETÖ Üyelerinin İltica Başvurusunu Kabul Edecek

Yunanistan Firari Tüm FETÖ Üyelerinin İltica Başvurusunu Kabul Edecek
Mayıs 10 14:34 2018

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan’a kaçarak iltica başvurusunda bulunan eski Türk askerlerinden birine daha iltica hakkı verildi. Askerlerin avukatı Christos Mylonopoulos yasal süreç hakkında konuştu.

Yunanistan İltica Dairesi, darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçarak iltica başvurusunda bulunan askerlerden birisine daha iltica hakkı tanıdıO da serbest bırakıldı mı?

Mylonopoulos: Hayır, öncelikle hükümetin itirazı var iltica hakkı konusunda. Zira iltica hakkı verilerek serbest kalmaları, askerlerin çok ciddi bir kaçırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları anlamına gelecektir. Hükümet de bu takdirde ağır bir kriz ile boğuşmak zorunda olacağı için iltica hakkı verilmesine karşı çıkıyor.

Son olarak bu hakka kavuşan müvekkilimin serbest kalıp kalmayacağı konusundaki kararı Danıştay verecek. Ancak mayıs ayı sonunda, yasalara göre azami gözaltı süresi olan 18 ay doluyor ve ardında askerlerin serbest kalmalarının önünde bir engel kalmayacak. Benim tahminim, tüm askerlerin iltica başvurusunun kabul edileceği yönünde.

Bütün askerlerin iltica başvurusu kabul edildiği takdirde, onların da ilk bu hakkı kazanan asker gibi serbest kalıp ardından gizli bir yerde polis koruması altında yaşaması mı söz konusu olacak?

Mylonopoulos: Evet. Burada polis koruması da çok önemli, zira bu, askerlerin serbest kaldıklarında kaçırılmamalarını sağlamak için alınmış bir önlem. Ayrıca gizli bir yerde yaşamaları da çok önemli. Müvekkillerimin nerede olduğunu ben bile bilmeyeceğim. Bu hem onların hem de benim güvenliğim için gizli olacak. Ama askerler hakkında son kararı 30 hakimden oluşan Danıştay Genel Kurulu verecek ve bu karar kesin olacak.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: