Zeytin Dalı Harekatı’nda İkinci Aşama Başlıyor

Zeytin Dalı Harekatı’nda İkinci Aşama Başlıyor
Mart 02 08:30 2018

20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekatı’nda ilk aşama 120 kilometrelik Azez – Deyr Ballut hattının teröristlerden temizlenmesiyle bitti.

Türkiye’ye yönelik tehdidin bertaraf edilmesini önceleyen strateji dahilinde 120 kilometrelik Azez-Deyr Ballut hattı tamamen PKK ve müttefiki unsurlardan temizlendi. Kilis, Reyhanlı ve Hassa’yı tehdit eden noktaların temizlenmesine ek olarak PKK’nın 30 yıldır karargâh olarak kullandığı Cinderesi, Dikmetaş, Bülbül, Raco gibi bölgelerde de örgütün hakimiyetine son verildi.

Afrin sınırları dahilinde 4 askeri üs noktası kuran TSK birlikleri Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve takviye Özel Kuvvet askerleriyle desteklendi.

Afrin’e sevk edilen kuvvetlere ek olarak mayın tespit ve imha, hedef kıymetlendirme teçhizatı ile birlikte yeni dönem için gerekli silah ve cephane ihtiyaçlarının tedarik edilmesi sonrası gözler, komuta kademesinden gelecek ‘harekât’ emrine çevrildi.

Azez-İdlib bağlantısının sağlanması hedefi ve örgütün tüm gücüyle korumaya çalıştığı tünel ve kulelerle örülü dağlık alan direncinin kırılmasını amaçlayan ilk aşama başarılı operasyonlarla tamamlanırken, şubat ayı ortalarından itibaren ikinci aşama hazırlıklarına girişildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve istihbarat birimleri ikinci aşama kapsamında Şaran, Şeyh Hadid, Raco, Cinderesi, Meydanki, Mabedli, Meryemiyn ve Afrin merkeze kadar uzanan yürüyüş hattını en ince ayrıntılarına kadar inceledi.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: